Naszym klientom oferujemy możliwość umieszczenia dedykacji.
Zapraszamy do kontaktu, jeśli szukają Państwo replik innych elementów uzbrojenia. Jako rzemieślnicza pracownia płatnerska działająca na rynku od ponad 30. lat, może będziemy mogli Państwu zaproponować inne przedmioty.
Wśród innych realizacji możemy zaproponować:
- Halabardy
Halabarda to długa na około 1,5 - 1,8 m dwuręczna broń drzewcowa popularna między XIV, a XV wiekiem. Była to podstawowa broń armii szwajcarskiej od XIII wieku, która następnie upowszechniła się w innych krajach. Od XVI w. halabardy używała straż pałacowa i miejska. Obecnie halabardy nie jest obecnie używana bojowo i pełnią funkcje reprezentacyjno-ceremonialne, jako symbol służby wojskowej lub warty honorowej. Dobrym przykładem jest Gwardia Szwajcarska.
Halabarda składa się z drzewca z głownią, która łączy elementy: topora z jednej strony, haka z drugiej i włóczni w postaci długiego grota pośrodku. Dzięki stosunkowo prostej budowie i niskiemu kosztowi produkcji, przy jednoczesnej wysokiej skuteczności, halabardy były bardzo popularne i szeroko stosowane. Używano ich przede wszystkim w walce z pikinierami lub rycerzami walczącymi mieczem, ponieważ długość drzewca zapewniała halabardnikom przewagę bojową. Uniwersalna konstrukcja służyła zarówno do cięcia, jak i kłucia. Hak pomagał w walce z kawalerzystami, ponieważ pozwalał ściągnąć jeźdźca z konia. W Polsce po raz ostatni zastosowano halabardy, jako broń w powstaniu styczniowym, o czym świadczą źródła historyczne mówiące, że do oddziału kosynierów zgłosił się ochotnik ze starą halabardą. Gdy brakowało broni, domowymi sposobami zaczęto produkować pewną namiastkę halabardy, osadzając siekiery na długich drążkach.
Przykładowe inne realizacje:
Halabardy